Παρασκευή, 6 Φεβρουαρίου 2015

Ένας από τους πρώτους Στρατιωτικούς Ιερείς.






ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ: ΕΝΑ ΠΡΟΤΥΠΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΙΕΡΕΑ







Παρουσιάζουμε υπό μορφή καταγραφής δεδομένων σε Φύλλο Μητρώου Αξιωματικού το ιστορικό ενός ιερέα που υπηρέτησε ποιμαντικά ως εν ενεργεία στρατιωτικός ιερέας για 50 και πλέον έτη, από το 1821 έως το 1872, το Ελληνικό Στράτευμα. Πρόκειται για τον στρατιωτικό ιερέα Αρχιμανδρίτη Νικηφόρο Ρωμανίδη, έναν εκ των ολίγων στρατιωτικών ιερέων, οι οποίοι είχαν σημαντική παρουσία ως εν ενεργεία στρατιωτικοί ιερείς σε όλες τις πρώτες περιόδους της ιστορίας του νεότερου Ελληνικού Κράτους. Η ανασύνθεση του Φύλλου Μητρώου του εν λόγω ιερέα βασίζεται σε επίσημα στοιχεία και δεδομένα, προερχόμενα από 54 διαφορετικά ανέκδοτα έγγραφα της Καποδιστριακής και Οθωνικής περιόδου, στα οποία και παραπέμπουμε. 
Σύμφωνα, λοιπόν, με αυτά: 
                                       
                                               Ιστορικό Τοποθετήσεων και Μεταθέσεων 
● (1) Ο Αρχιμ. Νικηφόρος Ρωμανίδης γεννήθηκε το 1798. Καταγόταν από την Πάτμο.
● (2) Υπηρέτησε από το έτος 1821 υπό τον Στρατηγό Υψηλάντη στα Άτακτα Στρατεύματα και υπό τον Ναύαρχο Μιαούλη στο Ναυτικό. 
● (3) Την 1/3/1829 ονομάσθηκε Ιερέας Στρατού στον Στρατό της Γραμμής.
● (4) Επί εποχής του Κυβερνήτου Καποδίστρια είχε τον βαθμό του Λοχαγού. 
● (5) Στις 2/4/1831 τοποθετείται στο Τυπικό Τάγμα, όπου αναφέρεται ως Αξιωματικός του Επιτελείου του Τυπικού Τάγματος. 
● (6) Στις 10/5/1835 διορίζεται τακτικός ιερέας του 3ου Πεζικού Τάγματος της Γραμμής στο Μεσολόγγι με κανονικό μισθό 120 δρχ. κατά μήνα και ταυτοχρόνως διορίζεται εκτάκτως και ιερέας της Φρουράς Μεσολογγίου. 
● (7) Στις 18/4/1837 μετατίθεται από το 2ο Ελαφρύ Τάγμα στο Πυροβολικό. 
● (8) Στις 12/7/1837 αναφέρει ότι κατέχει τον ύψιστο βαθμό ανάμεσα στους στρατιωτικούς ιερείς, ως υπηρετήσας σ’ όλες τις περιόδους της ιστορίας του νεότερου Ελληνικού Κράτους μέχρι τότε.
● (9) Στις 10/8/1840 διορίζεται ως βοηθός του ο ιερέας Σακελλίων, προκειμένου να τον απαλλάξει από την παράλληλη διακονία του στο Στρατιωτικό Νοσοκομείο Ναυπλίου. 
● (10) Στις 5/8/1844 λαμβάνει το παράσημο του Σταυρού των Ταξιαρχών του Τάγματος του Σωτήρος. 
● (11) Στις 30/4/1846 φέρεται να έχει αναλάβει την υπηρεσία του Πυροβολικού, του λόχου των Τεχνιτών και της Στρατολογικής Επιτροπής στο Ναύπλιο. 
● (12) Στις 8/3/1849 μετατίθεται από το 2ο στο 1ο Πεζικό Τάγμα της Γραμμής. 
● (13) Στις 7/3/1851 τοποθετείται στο 2ο Πεζικό Τάγμα της Γραμμής. 
● (14) Στις 6/2/1854 του ανατίθεται από το Φρουραρχείο Αθηνών να εκτελεί τα ιερατικά καθήκοντα στη Μοίρα του Πυροβολικού, στη Μοίρα του Ιππικού και στη Μοίρα Αττικής (πρόκειται για το Σώμα της Αστυνομίας). 
● (15) Στις 18/9/1854 μετατίθεται στο 3ο Τάγμα Πεζικού της Γραμμής. 
● (16) Στις 6/10/1861 προσκολλάται από το 3ο Τάγμα στο Τάγμα του Πυροβολικού. 
● (17) Στις 29/10/1862 μετατίθεται αμοιβαίως με άλλο ιερέα από το Τάγμα του Πυροβολικού στο 2ο Τάγμα Πεζικού.
● (18) Στις 5/12/1863 μετατίθεται στο 16ο Τάγμα. 
● (19) Στις 16/6/1872 τίθεται σε αποστρατεία κατ’ αίτησή του. 
● (20) Απεβίωσε στις 5/3/1877.  

Περισσότερα για τη θαυμαστή ζωή του ΕΔΩ

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου